ÇAY’a mektup

ÇAY’a mektup

2Merhaba kardeşlerim. ÇAYKUR çalışanları ve ÇAY üreticilerinin sıkıntılarını bir nebze de olsa bilen, yaşayan bir bölge insanı olarak yazıyorum bu mektubu ÇAY’a…
Emekli olan arkadaşların yâd ederek anlattıkları ve çok imrendiğim “işe gitme vakti bir an önce gelse de fabrikaya gitsem” dedikleri günler gibi günlerin gelmesini bekliyorum. Arkadaşlar ve amirlerle barış ve huzur ortamında şevkle çalışmak istiyorum. ÇAY’ımızın sıkıntı olduğu değil itibarlı olduğu günlerin geri gelmesini istiyorum. Son yıllarda sendikal faaliyetler yüzünden fabrikadan fabrikaya sürülen, iş bölümleri değiştirilen, izinlerine varılıncaya kadar müdahale edilen, hatta bu mektupta teferruata girilmeyecek kadar vahim ve tatsız olaylar yaşadık ve yaşıyoruz da. Ama artık bütün bunları yaşamak istemiyoruz. Bütün bunları hepimiz tarafsız ve biraz da empati kurarak düşünelim ve “BİR OLALIM.”
İşçi aidatını ya da spor kesintisini konuşan sendika değil işçi ve üretici sorunlarını konuşan, organik ÇAY’ı, yeşil ÇAY’ı konuşan, ÇAY’ımızın gelişmesine yardımcı olan ve olabilecek adımları atabilen ve attırtan, ÇAYKUR’u yüceltmeyi borç addeden, özelleştirmeyi mümkün olduğunca öteleyen hatta bertaraf eden, sosyal tesisleri, doktoru, psikoloğu, ambulansı olan, burs veren, misafirhaneleri olan, ÇAY’ı ve ÇAYKUR’u anlayan bir sendika istiyoruz. “120 ile kimler dökülecek” listesine parmak kaldıran değil 180 güne kadar çalışabilme şartları üretecek ve de ürettirecek bir sendikaya sahip olmak neden hayal olsun. Kısaca “sürgünlerin” ve “baskıların” ya da işverenin yanında olan değil herkese eşit yaklaşan içinde işçinin ve emeklerin olduğu, bütün bunların karşılığının alındığı bir sendika istiyoruz.
Kısım kısım özelleştirmenin başladığı gerçeği de gün gibi ortadadır. Özelleştirmede iştahları kabaranların bu iştahlarını kesmek için işçisiyle, üreticisiyle, esnafıyla kısaca tüm bölge insanlarıyla hep birlikte ÇAY’ımızın, ÇAYKUR’umuzun hatta buna bağlantılı olarak bizim ve çocuklarımızın da geleceklerine sahip çıkan bir güç olarak arkasında olduğumuzu gören, bilen ve bu yönde tavır sergileyen sendika istiyoruz.
Sohbetlerimiz ÇAY’la, düğünlerimiz ÇAY’la, kahvaltılarımız ÇAY’la, kitaplarımız ÇAY’la… ÇAY’ı ve ÇAYKUR’u seviyoruz. ÇAY şimdiye kadar olduğu gibi geleceğimizde de olsun istiyoruz. ÇAY geçim kaynağımız ve umutlarımızdır. ÇAY demek, çalışanı demek, üreticisi demek, Rize, Trabzon, Artvin, Giresun kısaca Karadeniz Bölgesi yani bizler demek ÇAY. Bölge insanları olarak ÇAY, ÇAYKUR ve sendikamız sesimiz olsun. Siz yani biz ÇAY’ız.
Onun için bu mektubum ÇAY’a…
 

100. Yıl Paketlemeden Bir İşçi

]]>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir