Aldatılan Çaykur işçisi çıkış arıyor

Aldatılan Çaykur işçisi çıkış arıyor

3Muratlı Çay Fabrikası 2005-2006 yıllarında yaş çay kampanyası ve üretim döneminde baraj dolayısıyla iki yıl süreyle kapatılmış ve bu süre içerisinde fabrikanın bütün üretim işçileri, Çaykur’un muhtelif fabrikalarında istihdam edilmiştir.
2007 yılının üretim döneminde bütün bu işçilerin tamamı yeni yapılan Muratlı Çay Fabrikası’na geri dönmüştür. Çeşitli sebeplerden ve bu işçilerin de mağduriyetini fırsat bilen Öz Gıda-İş kuruma sirayet etmiş ve özellikle mağdur olan bu işçi arkadaşlarımız üzerinden söylem geliştirmek suretiyle işçileri aldatma yoluna gitmiştir.
İki yıl boyunca diğer fabrikalarda çalışan işçilere gerçekleşmesi imkânsız vaatlerde bulundular. Tazminat adı altında 3 ila 6 bin lira arasında her birine para ödeyeceklerini ve bütün mağduriyetlerinin giderileceğini söyleyerek bu işçilerin adına kuruma dava açtılar. Mahkeme süreci devam etmekte iken kaybedeceklerini bildikleri halde yine kandırma ve aldatma yolunu seçerek bu işçilerin tamamını kendilerine üye yaptılar.
Mahkeme bitince mahkeme giderleri dâhil bütün giderler bu işçilerden icra yoluyla tahsil edildi. Bu yolla 92 işçi arkadaşımızdan 53 bin lira hiç de etik olmayan yolla tahsil edildi. Mağduriyetleri üzerinden aldatıldıklarını anlayan işçiler pişman olmuşlar ve bir çıkış kapısı aramaktadırlar.
Gücünü iktidardan alan Öz Gıda-İş’in derdi sendikacılık değil, bu yolla para kazanmak ve Çaykur’da direnci kırmak suretiyle özelleştirmenin önünü açmaktır.
 
Murat Paşadan Çay kurdan bir işçi]]>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir